Przejdź do treści

Czochradła

Zastosowanie

Czochradło dla bydła służy do zaspokojenia behawioralnych potrzeb zwierząt związanych z potrzebą ocierania się o elementy danego środowiska.Stosowane są w zazwyczaj oborach krów mlecznych z wolnostanowiskowym systemem utrzymania zwierząt.Krowy, które mają możliwość korzystania z czochradła przestają się ocierać o wystające elementy wyposażenia pomieszczenia, co chroni je przed uszkodzeniem skóry (skaleczenia, otarcia).

Rodzaje

Występują dwa rodzaje czochradeł dla bydła. Pierwszą grupę stanowią czochradła szczotkowe, nie posiadające własnego napędu a ich działanie polega wyłącznie na ocieraniu się zwierząt o nieruchome szczotki połączone ze sobą sprężyną. Kolejną grupę czochradeł stanowią szczotki elektryczne posiadające czujnik ruchu oraz silnik elektryczny.

Zalety

Czochradła dla krów poprawiają komfort zwierząt i w naturalny sposób regulują przemieszczanie się krów w oborze. Zastosowanie szczotek ma znaczący wpływ na poprawę:

  • czystości (eliminuje pasożyty);
  • wzrost wydajności mlecznej krów o ok. 5÷12% (przyspiesza krążenie krwi);
  • przyrosty wagowe bydła opasowego;
  • poprawia samopoczucie (wzrost płodności);
  • zdrowia, wygody i dobrostanu krów.

Szczotki poprawiają cyrkulację krwi i ogólny dobrostan zwierząt. Dzięki szczotkom ułatwiają przemieszczanie się krów w oborze i całe stado funkcjonuje o wiele lepiej. Krowy przestają się ocierać o wystające elementy wyposażenia pomieszczenia, co chroni je przed uszkodzeniem skóry, a hodowcę przed zbędnymi kosztami. Lepsze samopoczucie krów ujawnia się też większym spożyciem paszy i wzrostem wydajności.